• Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

          • W tym roku nasza szkoła otrzymała dotację ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Edukacji i Nauki w ramach realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025” Priorytet 3.1. Dzięki uzyskanej dotacji mogliśmy zakupić do naszej placówki wychowania przedszkolnego książki dla dzieci za kwotę 1875,00 zł. W ramach wspomnianego dofinansowania przeprowadziliśmy szereg akcji promujących czytelnictwo.

            W środę 29 listopada 2023 r. nauczyciele bibliotekarze spotkali się z dziećmi z zerówki i ich rodzicami, aby podsumować trwający od października projekt czytelniczy. Młodzi czytelnicy wraz ze swoimi rodzicami mieli za zadanie dopisać dalszy ciąg fragmentu opowiadania Ewy Stadmüller Kicany berek i noc rozterek oraz go zilustrować. Wszyscy wykazali się ogromną kreatywnością. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom oraz książkę zachęcającą do rozpoczęcia swojej przygody z czytaniem. Po gratulacjach, przyszedł czas na wspólne przeczytanie tekstów, które stworzyły niepowtarzalną całość, pełną niespodziewanych zwrotów akcji. Na zakończenie każdy mógł wypożyczyć zakupioną w ramach dotacji nowość wydawniczą.

            @NPRCz2.0 @MinisterstwoKulturyiDziedzictwaNarodowego

            @MinisterstwoEdukacjiNauki

          • OGŁOSZENIE

          •  

            Pragniemy poinformować, że rezygnację z obiadu można zgłaszać nie tylko telefonicznie, lecz także drogą elektroniczną na adres: sp_raciaz@wp.pl.

            Prosimy o dokonanie zgłoszenia rezygnacji do godziny 9:00.

             

          • Ogłoszenie

          •  

             

            Dodatkowym dniem wolnym od pracy w Szkole Podstawowej w Raciążu
            jest dzień 9 czerwca 2023 r.

            W tym dniu nie będą odbywały się żadne zajęcia, sekretariat szkoły również będzie nieczynny.

          • UWAGA RODZICE – REKRUTACJA !

          • Informuję, że Zarządzeniem nr 12047.2023 Burmistrza Tucholi z dnia 18 stycznia 2023 r. zostały ustalone terminy czynności rekrutacyjnych do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych, innych form wychowania przedszkolnego i klas pierwszych szkoły podstawowej na rok szkolny 2023/2024

          • Ferie zimowe

          • Uwaga!

            Informuję, że FERIE ZIMOWE dla uczniów klas I-VIII
            trwają od dnia

            30 stycznia 2023 r. do 10 lutego 2023 r.

             

            W drugim tygodniu ferii
            tj. 6-10 lutego 2023 r.
            pracuje
            punkt przedszkolny i oddział przedszkolny
            oraz stołówka szkolna.

          • Nowy numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży!!!

          • Ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) została zastąpiona  telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

            Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież  mogą otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

            Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość!

          • Gotowość szkolna

          • GOTOWOŚĆ SZKOLNA
            to "osiągnięcie przez dziecko takiego stopnia
            rozwoju umysłowego, emocjonalnego,
            społecznego i fizycznego, jaki umożliwia mu
            udział w życiu i opanowanie treści
            programowych klasy pierwszej”.


            W. Okoń, Słownik pedagogiczny, PNW, Warszawa 1981, s. 54

          • Światowy Dzień Ziemi 2021r. – „Przywróć naszą Ziemię” UWAGA – KONKURS!

          • Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia.  Każdego roku w obchody Dnia Ziemi angażuje się wiele organizacji i stowarzyszeń ekologicznych, oraz placówek oświatowych.

            Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.  Z powodu pandemii, wiele konferencji i towarzyszących Dniu Ziemi akcji odbywa się w świecie wirtualnym. Podobnie będzie w naszej szkole.

            W 1990 roku uznano Dzień Ziemi za święto o zasięgu globalnym, 200 milionów ludzi z 141 państw zmobilizowało się i doprowadziło do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw oraz uświadamiania o problemach klimatycznych na Ziemi.

            Coraz popularniejsza staje się idea Zero Waste, co dokładnie znaczy zero odpadów”, „zero marnowania”

            Jest to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. To cel etyczny, ekonomiczny i wizjonerski, który pomaga ludziom naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami.

             

            Życie wedle idei Zero Waste sprowadza się do stosowania określonych zasad tzw. 5R:

            ·        odmawiaj (refuse),

            ·        ograniczaj (reduce),

            ·        wykorzystaj ponownie (reuse),

            ·        recyklinguj (recycle),

            ·        kompostuj (rot).   (źródło Wikipedia)

            Więcej informacji znajdziesz tu Zero Waste

            Organizacja WWF na co dzień zajmuje się ochroną przyrody. Działacze starają się ratować najcenniejsze przyrodniczo miejsca w ponad 100 krajach na 6 kontynentach. Przyświeca tej organizacji założenie, że myśląc globalnie, należy działać lokalnie. WWF Polska koncentruje się na naszym krajowym bogactwie przyrodniczym. Polskie środowisko naturalne należy do najbardziej unikatowych w skali Europy. Więcej informacji znajdziesz na stronie fundacji  WWF Dzień Ziemi.

            Czy ja mogę coś zrobić dla Ziemi? Czy mój mały wkład ma znaczenie przy ogromie zniszczeń? TAK, tak i jeszcze raz tak. Jeśli każdy z nas robiłby dla planety jedną małą rzecz dziennie, byłoby to odczuwalne na całej Ziemi np. rezygnacja z butelek plastikowych czy z torebek foliowych. Nie jest to trudne, trzeba tylko chcieć.

            KONKURS

            Podziel się, jak Ty dbasz o planetę na co dzień 

            Przedstaw swoje ekodziałania. Forma dowolna (plakat, film, zdjęcia, prezentacja). Swoją pracę wyślij na teamsie w czacie prywatnym do nauczyciela geografii, możesz ją też wysłać do swojego wychowawcy w terminie do 30.04.2021r. Najciekawsze prace opublikujemy na stronie szkoły!

            Źródło: materiały z sieci internet.